Dacia vahvistaa mallistoaan – Uudet Dacia Duster ja Bigster Hybrid 150 4X4 sekä Jogger Hybrid 155

19.2.2026

 

Dacia Duster ja Bigster saavat kaivatun nelivetoisen automaatin, kun hybrid 150 4×4 saapuu markkinoille. Keväällä hinnat saavat uutuudet ovat taloudellisia ja eteviä vaihtoehtoja kohtuuhintaan. Dacian tyyliin monipuolisesti toimiva tekniikka on toteutettu erittäin järkevästi. Toinen uutuus mallistoon on uudistunut Jogger aiempaa tehokkaammalla Hybrid 155 -voimalinjalla

Dacia kehittää jatkuvasti mallistoaan asiakkaitaan kuunnellen. Sekä Duster että Bigster ovat olleet myynnissä sekä automaattivaihteisena että nelivetoisena, muttei niiden yhdistelmänä. Pian asiakkaat saavat mahdollisuuden valita paljon toivotun nelivetoisen automaattivaihteisen Dusterin tai Bigsterin.

Dacia on halunnut kehittää merkin tyyliin sopivan ratkaisun, joka on teknisesti edistyksellinen, tarjoaa autoon mainiot ominaisuudet ja on samalla järkevän hintainen. Uusin elektroniikka on auttanut suunnittelemaan juuri Daciaan sopivan voimalinjan, jossa ei tingitä manuaalivaihteisen nelivedon hyvistä piirteistä. Dacian Duster ja Bigster ovat maasto-ominaisuuksiltaan lähes varsinaisten maastureiden veroisia, ja uusi automaattivaihteinen neliveto haluttiin pitää yhtä korkealla tasolla.

 

 

Sähkömoottori takana

Uusissa Dacia Duster ja Bigster Hybrid 150 4×4 -malleissa on edessä 103 kilowattia (140 hv) kehittävä 1,2-litrainen 48 voltin kevythybridi. Takana on sähkömoottori, jonka suurin hetkellinen huipputeho on 23 kilowattia (31 hv) ja jatkuva teho 10 kilowattia (14 hv). Sähkömoottorin teho saattaa vaikuttaa vähäiseltä, mutta sen suurin vääntömomentti on vaikuttava 87 newtonmetriä, kun taas polttomoottorissa se on 230 newtonmetriä. Yhteensä moottorit tarjoavat enimmäistehon 113 kilowattia (154 hv).

Polttomoottorin kanssa on kuusivaihteinen kaksoiskytkinvaihteisto, jota voi käyttää myös ohjauspyörän taakse sijoitetuilla vaihteenvalitsimilla. Niistä on hyötyä monissa tilanteissa, kuten maastossa ajettaessa, perävaunun vedossa ja jyrkissä alamäissä.

 

 

Kaksinopeuksisen vaihteiston ja taka-akselille integroidun sähkömoottorin keskeinen etu on kyky tuottaa ensimmäisellä vaihteella erittäin korkea vääntömomentti alhaisilla ajonopeuksilla, mikä parantaa liikkeellelähtöä ja vetokykyä. Toisella vaihteella järjestelmä mahdollistaa sähkömoottorin kierrosluvun alentamisen korkeissa nopeuksissa, mikä parantaa hyötysuhdetta ja säilyttää takapyörien voimakkaan vetotehon aina 140 km/h asti.

Vapaa-asento (kytkin irrotettuna) eliminoi sähkömoottorin ja voimansiirron mekaaniset häviöt, mikä pienentää kokonaiskulutusta 2WD-ajotilassa. Ratkaisu on ensimmäinen laatuaan 48 V -sähköjärjestelmää hyödyntävissä sähkömoottoreissa.

Sähkömoottorin ollessa käytössä se saa virtaa energiasisällöltään 0,84 kilowattitunnin 48 voltin litiumioniakulta, joka latautuu ajon aikana itsenäisesti. Kaupunkiajossa uusilla Duster ja Bigster Hybrid 150 4×4 -malleilla voi ajaa pelkästään sähköllä jopa 60 prosenttia ajasta.

Ajotila käytön mukaan

Dacia auttaa kuljettajaa saamaan kaiken hyödyn auton voimalinjasta ja ominaisuuksista, sillä käytettävissä on peräti kuusi ajotilaa. Niillä voidaan saada autosta enemmän irti eri olosuhteissa ja tilanteissa.

  • Auto, järjestelmä vaihtaa tilanteen mukaan automaattisesti etu- ja takavedon välillä
  • Eco, polttoainetta käytetään mahdollisimman säästeliäästi ja neliveto kytketään käyttöön vain tarvittaessa, jos pito on huono
  • Snow, turvallisempaan ajoon nelivedolla, kun tiepinnan kitka on alhainen
  • Mud / Sand, pakotettu 4×4‑tila, optimoitu ajoon pehmeillä ja upottavilla pinnoilla
  • Lock, tarkoitettu maastoajoon, kun ajetaan vaikeissa paikoissa alhaisella nopeudella
  • Hill Descent Control, alamäkihidastin, hallitsee ohjausta ja vakauttaa nopeuden, kun ajetaan alamäkeen 3 – 30 km/h nopeudella

Uudet Dacia Duster ja Bigster Hybrid 150 4×4 -mallit yhdistävät tähän saakka myynnissä olleiden versioiden parhaat ominaisuudet. Uutuudet ovat automaattivaihteiston ansiosta erittäin vaivattomia ajaa kaupungissa ja mukavia maantiellä. Toisaalta taakse asennettu sähkömoottori lisää suuntavakavuutta kaikissa tilanteissa, ja tekee uusista vaihtoehdoista varsin eteviä myös maastossa edettäessä.

Dacia Duster Hybrid 150 4×4:n ja Bigster Hybrid 150 4×4:n ennakkomyynti alkaa keväällä hintojen julkistamisen jälkeen. Ensimmäiset autot saadaan Suomeen kesällä.

 

 

Tehokas ja taloudellinen Dacia Jogger Hybrid 155

Dacia Jogger on saanut mallivuodelle 2026 uudistuneen ilmeen, joka tekee suositun farmari- ja tila-auton vielä aiempaa modernimmaksi. Markkinoiden edullisin 7-paikkainen henkilöauto on erittäin suosittu Euroopassa, missä se oli vuonna 2024 toiseksi eniten rekisteröity C-segmentin henkilöauto (pois lukien katumaasturit).

Uudistuneessa Joggerissa on nyt edessä LED-valoissa uusi T-kirjaimen muotoinen valokuvio, minkä lisäksi etusäleikkö ja -puskuri on yhdistetty luontevaksi kokonaisuudeksi. Uudet pyöränkaarien ja helmojen suojat on valmistettu Starkle®-materiaalista. Osin kierrätysmuovista tehty käsittelemätön ja maalaamaton materiaali pienentää hiilidioksidipäästöjä, ja samalla se on suunniteltu estämään arkiajossa usein syntyvien naarmujen jäämistä näkyviin.

 

Matkustamossa hallitsevat uudet aiempaa kestävämmät materiaalit, jotka luovat samalla sisustuksen yksityiskohtien kanssa kodikkaan ja raikkaan ilmapiirin. Uusi ohjauspyörä ja E-Shifter-vaihteenvalitsin ovat entistä ergonomisempia. Kojelaudassa on nyt uusi 10-tuumaiseksi kasvanut kosketusnäyttö, johon on yhdistetty navigointi. Varusteista löytyy myös latausalusta älypuhelimelle.

Tärkein parannus on Hybrid 155 -voimalinja, joka antaa 10 % aiempaa enemmän voimaa 10 % pienemmällä kulutuksella. Voimalinjassa yhdistetään 80 kilowatin (109 hv) tehoinen 1,8-litrainen bensiinimoottori ja kaksi sähkömoottoria. Toinen niistä kehittää 37 kilowattia (50 hv) ja toinen on käynnistin/generaattori). Kokonaisuuden täydentää monitilavaihteisto, joka käyttää energian mahdollisimman hyvin hyödyksi.

Sähkömoottori saa virtaa ajossa latautuvasta energiasisällöltään 1,4 kilowattitunnin ajoakusta. Voimalinjan toiminta on niin etevää, että kaupunkiajossa voidaan liikkua jopa 80 prosenttisesti pelkästään sähköllä. Liikkeelle Jogger Hybrid 155 lähtee aina pehmeästi ja äänettömästi sähköllä.

Uudistuksen yhteydessä Joggerin varustelua on täydennetty etenkin turvallisuutta lisäävien järjestelmien osalta entisestään. Vakiona ovat muun muassa automaattinen hätäjarrutus ja kuljettajan vireystilan seuranta. Renault-konsernin lanseeraamalla My Safety -painikkeella kuljettaja voi aktivoida tai poistaa käytöstä haluamansa ajoavustimet.

Viisipaikkainen Dacia Jogger Hybrid 155 Expression maksaa 29 299 euroa. Siinä ovat vakiovarusteena muun muassa peruutuskamera, suomenkielinen multimedia ja tummennetut takalasit. Toisena vaihtoehtona on Jogger Hybrid 155 Extreme, jonka hinta on 30 999 euroa. Siinä on istuinpaikat seitsemälle ja varustelistaan lisätään 16-tuumaiset kevytmetallivanteet, raotettavat kolmannen rivin ikkunat, automaatti-ilmastointi, Extended Grip -pidonhallinta ja paljon muuta.

Ensimmäiset uudistuneet Dacia Joggerit ovat saapuneet juuri maahan ja siten varattavissa lähiaikoina koeajoihin jälleenmyyjäliikkeissämme.

 

 

TUTUSTU JOGGERIIN

Palaa uutisiin